Koko, koko … biopaliwa spoko (cz.1)
 Oceń wpis
   

 Euro 2012 to pewnie wystarczający powód , aby wznowić działalność na blogu biopaliwowym.

Po pierwsze dlatego, że ostatnia notka została napisana dokładnie cztery lata temu, w czasie trwania europejskich mistrzostw piłki nożnej w Austrii i Szwajcarii, więc tym bardziej jest to logiczne, kiedy za kilka godzin rozpoczną się rozgrywki w Polsce i na Ukrainie.

Po drugie, wesoła piosenka „Koko Euro spoko” dużo lepiej oddaje obecny stan na polskim rynku bio, niż „Polacy, nic się nie stało”

Co się wydarzyło w ciągu tych czterech lat? Zdecydowanie dużo, proszę państwa.

Z mojego podwórka też. Przedsiebiorstwo Akwawit, w różnych jego mutacjach, Akwawit-Brasco, Brasco, Akwawit-Polmos… ustąpił pola nie tylko graczom europejskim, jak chociażby ADM, ale przegrał wewnętrzną konkurencję zarówno ze „starym” i mniejszym rywalem, jakim było przedsiębiorstwo pana Wawrzyniaka, jak również nowym graczem na rynku czyli  panem Komorowskim.

Dość krótki epizod z Instytutem Paliw i Energii Odnawialnej, nie był udany. Poza nie najlepszym czasem „transformacji” Instytutu, zdobyłem doświadczenie ( niekoniecznie pozytywne), tak nazwę – personalne. Było minęło.

A na polskim rynku biokomponentów i biopaliw? Zmian bez liku. Każde z minionych czterech lat przynosiło mniejszą lub większą niespodziankę.

I nie tylko w obszarze legislacyjnym, bo do takich niespodzianek – „był czas przywyknąć”, ale również personalnych zmian, transferów, i to nawet tych najmniej spodziewanych. Temat ciekawy i wymaga przyjrzenia się i wypowiedzenia w formie osobnej notki.

Jeżeli chodzi o legislacyjne nowości,  to pierwsze miejsce należy się bezspornie zamknięciu tematu ulg akcyzowych z tytułu dodatku biokomponentów. Coś, co przez wiele lat spędzało sen z powiek producentów bio, coś, co dla przemysłu naftowego było kartą przetargową, stało się z dnia na dzień nieistotne i to  mimo wysokiej i utrzymującej się ceny ropy naftowej ( powyżej 100 dolarów za baryłkę).

Kryzys ekonomiczny nieznacznie poranił rynek bio, przynajmniej w Polsce, w innych krajach, Hiszpania, Włochy poczynił dużo większe szkody,  natomiast Niemcy i Francja, zdaje się, że już najgorsze mają za sobą.

Ciekawostek kilka się pojawiło, Elstar-Oil zmienił właściciela, kto by przypuszczał, ale w 2009 roku Bioeton kupił niemiecki zakład w Kyritz.

Czy więc można ogłosić remis? Trochę to bardziej skomplikowane, postaram się omówić tę kwestię w kolejnej notce.

Akwawit, z którym pewnie sentymentalnie jestem najbardziej związany, zaczyna się z lekka podnosić i stawać na nogi. Niewątpliwie za sprawą nowego prezesa, pan Grzegorz Ślak trafił ze swoimi zdolnościami w dobry czas. Połączenie tego czasu ze zdolnościami menagerskimi dadzą pewnie pozytywny efekt. Tylko czy do tego trzeba … alg ? Może i trzeba, zobaczymy, poobserwujemy.

Legislacyjną drugą nowość minionych lat, przyniósł bezspornie bieżący rok.  Możliwość zmniejszenia wskaźnika NCW przy zastosowaniu „wybranych” biokomponentów, to tez materiał na osobną notkę. Cieszą się polscy wytwórcy, bo starczył tylko mały „chłyt marketingowy” i już temat przewijający się przez wiele lat, powodujący manifestacje przed  Orlenem w Płocku, wysyłanie petycji do rządu, jedną decyzją zniknął. Teraz „inni” niech się martwią, czy UE zakwestionuje takie rozwiązanie, czy nie zauważy ?

Pewnie coś kiedyś powie, jak w temacie – zrównoważonego rozwoju – w Polsce, ale przecież wytwórcy poradzili sobie już z tym, i to pomimo choć nie wbrew, ustaleniom rządowym, bo takowych nadal brak.

 „Dziś pewnie nic się już nie zdarzy” – w biosferze oczywiście, więc do 16-tej jakoś da się przetrwać, a potem  - koko,  koko –

 Jedno jest pewne, takiej atmosfery w Polsce jeszcze nie było, …. o biopaliwach myślę.

 

Komentarze (0)
Biopaliwowe EURO, czyli… Koko, koko … biopaliwa...
Ankieta
Państwa zdanie na temat biopaliw
Obojętne - paliwo jak paliwo
Popieram - słuszna sprawa
Przeciw - zawracanie Wisły kijem
Nie mam zdania - za mało wiem o tym
O mnie
Sławomir Grining
Witam Państwa,
Najnowsze komentarze
2015-03-08 11:39
http://bluesol.pl:
Ankieta, czyli medialnie o biopaliwach cz. 2
Wielka sprawa, biopaliwa. tu wszystko zależy od tego ile energii wykorzystujemy przy produkcji[...]
2015-01-14 12:31
http://bluesol.pl:
Holendrzy odlecieli … na biopaliwach.
Bardzo ciekawe, choć na razie nic nie słychać o użyciu biopaliw dla samolotów. KLM to nie male[...]
2014-12-21 15:29
http://bluesol.pl:
Piłka leci hen wysoko, czyli biopaliwa w lotnictwie
Kwestia kluczowa jest to, czy zdołamy wyprzedzić w naszych odkryciach pro-ekologicznych[...]
2014-06-26 14:54
http://hotservice.pl:
Piłka leci hen wysoko, czyli biopaliwa w lotnictwie
niesamowite jest to, że dziś też mamy mecz Niemców, tylko tym razem z USA. A czas weryfikuje[...]
2014-01-06 19:25
najlepszeprezenty.com.pl:
Piłka leci hen wysoko, czyli biopaliwa w lotnictwie
pozdrowienia :)
2013-12-23 12:58
rtvagd.net:
„Zezowate Szczęście” ..... biopaliw
:)
2013-12-22 00:34
sw-elzbieta.com:
Ankieta, czyli medialnie o biopaliwach.
pozdrowienia :)
2013-11-26 16:34
annakalina:
„Zezowate Szczęście” ..... biopaliw
Biopaliwa jak dla mnie są zbyt nowoczesna dla takiego państwa jak Polska.
2013-10-30 15:11
http://ekotaniej.pl:
„Nie chce mi się z Tobą gadać”…
to prawda jeden z lepszych blogów w swojej kategorii
2013-10-18 13:22
group:
„Nie chce mi się z Tobą gadać”…
super blog
Archiwum
Rok 2012
Rok 2008
Rok 2007