Piłka leci hen wysoko, czyli biopaliwa w lotnictwie
 Oceń wpis
   

 Tego się niestety spodziewałem. Czechy odpadły z dalszych rozgrywek EURO 2012.
Ale po pięknej grze. Więc teraz wracają do kraju. Pewnie nie samolotem napędzanym biopaliwami, bo chociaż w 2008 roku nasi południowi sąsiedzi przechodzili podobną jak u nas wojenkę o zwiększenie udziału bio w paliwach, to jednak nie na tyle, aby dwie główne linie lotnicze, z których jedna ma poważne kłopoty, zasilały swoje rejsowe samoloty biopaliwami.
A Portugalczycy, no cóż, można nie lubić kogoś, kto chodzi do fryzjera w przerwie przed drugą połową, ale żeby aż tak gwizdać?
Kolejny mecz Ronaldo & Co. już na Ukrainie. Gdzie, tak na marginesie, wprowadza się właśnie ustawę nakazującą stosowania biokomponentów w paliwach w ilości 5 %. A od 2016 ma już być nie mniej niż 7 %. Rach ciach i już. Ot słowiańska dusza.

Wspomniałem wczoraj o dr Zbigniewie Pągowskim z Instytutu Lotnictwa. Więcej informacji o wspaniałej pracy i osiągnięciach, zarówno sekretarza naukowego dr Pągowskiego, jak i całego instytutu, uzyskać można na stronie internetowej www.ilot.edu.pl . Ostatnio zakończyli prace badawcze nad wykorzystaniem biopaliw w … poduszkowcu. Paliwem była mieszanka benzyny (15 %) i bioetanolu (85 %). Takie paliwo jest w sprzedaży na jedynej stacji paliwowej firmowanej przez 

 fot. Poduszkowiec zasilany biopaliwem, IL.

PKN „Orlen”. Kiedyś pracowałem nad tym paliwem w ramach współpracy z Akwawitem, niestety ówcześni managerowie nie wykazywali zarówno zainteresowania jak i znajomości tematu, więc Akwawit nie odegrał roli w produkcji tego paliwa, a szkoda. Ale to taka „moja prywata”.

Mieliśmy mówić  o biopaliwach w lotnictwie.                                  Pana dr Pągowskiego pierwszy raz, tak na poważnie, poznałem  we wrześniu 2002 r. na konferencji organizowanej w Instytucie Lotnictwa pt. „Review of biofuel activities in aviation” poświęconej zastosowaniu biopaliw w lotnictwie, 

 fot. Samoloty na biopaliwa

głównie w awionetkach. Najważniejszym gościem tej konferencji był bohater przelotu przez Atlantyk pan dr Maxwell Shauck, który od początku lat 80 –tych minionego wieku pracował nad wykorzystaniem biopaliwa na bazie etanolu w zasilaniu małych samolotów.  Na tej konferencji, poza przedstawicielami ministerstw, również obecni byli przedstawiciele Petrolotu oraz producenci bioetanolu, a wśród nich moja skromna osoba jako przedstawiciel Akwawitu, który mógł się wówczas szczycić posiadaniem normy na paliwo etanolowe zgodne z normą opracowaną wespół z ITN z Krakowa. 

Ten przelot przez Atlantyk, specjalnie przygotowanym samolotem będącym prototypem kompozytowym „Velocity” o silniku Lycoming HIO-360, zaczynał się w Waco, w stanie Texas, a kończył w Paryżu. Kilka lat wcześniej samolotem Bellanca 8KCAB Decolton zasilanym wyłącznie bioetanolem z zawartością 10 % wody ( zawartość wody wielce zastanawiająca prawda) wykonał pierwszy międzykontynentalny lot do Brazylii.

 fot. Max Shauck wraz z żoną i dr Pągowski.
Jeżeli chodzi o różne postacie biopaliw wykorzystywanych w lotnictwie, to na uwagę zasługuje również wykorzystanie w silnikach turbinowych mieszanek, np. z 10 % i 20 % zawartością biopaliwa z soi, jako uzupełnienie paliwa typu Jet A. Stosowano również mieszanki paliw posiadające w swoim składzie eter ETBE, produkowany na bazie bioetanolu oczywiście. Równie ciekawym było paliwo oznaczone jako AGE 85, składające się z 80-90 % bioetanolu, 10-20 % pentanu i 0,5-1 % estrów.

Zainteresowanie budzi fakt, że jako jedno z pierwszych, zastosowano bioetanol w silnikach lotniczych typu Diesel, przez wykorzystanie mieszanki 10-20 % etanolu z olejem napędowym, wraz z uzupełnieniem o dodatki poprawiające liczbę oktanową. To taka wersja, bez estrów, „OxyDiesela”.
Amerykańska firma Pure Energy, opracowała paliwo, w którym wykorzystywało się odpady celulozowe, z których produkowano etanol i komponowano paliwo do samolotów zawierające 40-50 % takiego bioetanolu, 15-20methyltetrahydrofuranu (MTHF) i 30-35 % pentanu.
Wspomniany wyżej ‘OxyDiesel” w oryginalnej swojej formie był mieszanką bioetanolu, bioestrów i oleju napędowego. Instytut Lotnictwa posiada uzyskany dawno temu patent na paliwo złożone z bioestrów, bioetanolu i eteru glikolowego wraz z dodatkami.
Oczywiście mówiąc o „OxyDieslu” należy przywołać pana pułkownika M. Strusia, który wiele lat poświęcił na badania tego rodzaju paliwa w pojazdach bojowych, jak na żołnierza i oficera przystało – ale o tym przy innej okazji.

Pan dr Pągowski w jednej ze swoich prezentacji przedstawia rys historyczny wydarzeń, które wpłynęły na stosowanie biopaliw w lotnictwie, skrótowo można je ująć tak:

1860- pierwszy silnik gazowy E. Lenoir
1883- szybkoobrotowy silnik benzynowy G. Daimler i W.Maybach
1903 - Bracia Wright - paliwo Standard Oil, o liczbie oktanowej L.O. ok. 38
1908- Ford model T – zasilany benzyną lub etanolem
1910 - paliwa lotnicze osiągają L.O. 58, etanol posiada L.O. 112
1921 - czteroetylek ołowiu w paliwach lotniczych
1926- 39 – Instytut Lotnictwa BAB- LO76, BABC-LO86 (15-17% etanolu)
1930- silnik odrzutowy W1 - Frank Whitlle – Meteor, nafta lotnicza (1 lot 1941
1931 – Próby polskiego silnika pulsacyjnego na BAB (prof. J. Oderfeld i inni)
1942 – rakieta V-2 na paliwo etanol +ciekły tlen

1939 – I lot Henkiel HE 178 – benzyna lotnicza.
1934 - standard nr X3575 dla benzyny lotniczej Avgas 100/130 L.O.100/130
1939- Standard dla paliwa Diesel Junkers+ Deutsche Lufthansa
1973/4 – I kryzys paliwowy (”Jom Kippur” Egipt + Syria >Izrael, decyzje OPEC)
1979/82 – II KRYZYS PALIWOWY (rewolucja irańska)
1989- przelot przez Atlantyk samolotu etanolowego ‘Velocity” dr M.Schauck

Poniżej wymienione typy samolotów, w których stosowano biopaliwa.                                                 

 fot. Lista typów samolotów

 

 fot.Pierwszy seryjny model 

 

 

 

 

 

 

 

 

O biopaliwach, nie tylko w lotnictwie, można by pisać długo. Komu się jednak będzie chcialo czytać przed kolejnym meczem ćwierćfinałowym, tym razem Niemcy – Grecja.
O biopaliwach w Grecji nie wiem zbyt dużo, choć jak pewnie każdy obserwuję co się w tym pięknym kraju dzieje. Złośliwi mówią, że to z powodu tego meczu, Grecy tak szybko wybrali nowego premiera, aby mógł zasiąść obok pani Kanclerz na pięknym gdańskim stadionie.
Pani Kanclerz Angela Merkel, przyleci zapewne do Gdańska samolotem Lufthansa, no a tutaj to już wykorzystaniem biopaliw można się znacząco pochwalić.


 fot. Opis do fotografii
W roku 2011 należący do Lufthansy samolot Airbus A321 o numerze rejestracyjnym D-AIDG obsługiwał trasę Hamburg-Frankfurt-Hamburg cztery razy dziennie. Jeden z silników samolotu zasilany był mieszanką tradycyjnego paliwa oraz paliwa biosyntetycznego w proporcji 50/50. Biopaliwo do silników odrzutowych zostało zatwierdzone przez Amerykańskie Towarzystwo Testowania i Materiałów (American Society for Testing and Materials, ASTM).
I wiele jeszcze innych przykładów z ostatnich lat można by przywoływać, jak choćby ten na filmiku, link tutaj.   
Pierwszy rejsowy lot z wykorzystaniem biopaliw.

Bezspornie w biopaliwowym starciu między Grecją a Niemcami wygrywają ci drudzy. Jak będzie na boisku dzisiaj ?
J
a już wiem, ba, mam nawet skrót z tego meczu. Jak to ? Pytacie państwo.
Ano tak, to taka wersja Monty Pythona, i co z tego, nie ciekawi państwa czy:
- iluminacja Archimedesa po idiotycznych zagraniach Marksa i przy braku zainteresowania Beckenbauera zaowocuje mistrzowskim podaniem Heraklita do Sokratesa, który celną główką w prawy róg bramki Leibniza zmyli go nie dając mu cienia szansy?
Czy przepowiednia Monty Pythona może ziścić się ausgerechnet w Gdańsku - rodzinnym mieście Arthura Schopenhauera, lewego obrońcy reprezentacji Niemiec?-

Proszę zobaczyć - wersja z tłumaczeniem 

- Wersja oryginalna, z Marksem, ciekawsza :)
 


 

 

Komentarze (4)
Holendrzy odlecieli … na biopaliwach.
 Oceń wpis
   

Polska reprezentacja nie jest największym przegranym EURO 2012.
Dużo bardziej nieudany występ był moich faworytów do medalu, Holandii.
Sentyment z lat młodzieńczych, gdzie dość powszechne uwielbienie dla brazylijskiego piłkarza Pelego szybko zastąpiłem fascynacją Cruyffem, holenderskim „Pitagorasem w piłkarskich butach”, odgrywa tutaj największe znaczenie.

A gdzie w tym wszystkim biopaliwa?
Holenderska linia lotnicza KLM, nie tylko przywiozła i odwiozła piłkarzy, na i z lotniska w Balicach, ale z zauważalnie dużym sukcesem prowadzi promocję biopaliw w paliwach lotniczych. Sektor ten, dość długo opierał się stosowaniu odnawialnych paliw. Przeważnie tłumacząc względami bezpieczeństwa, i pewnie powagą sytuacji, że niby w powietrzu nie ma żartów, a przecież z biopaliwami zawsze tyle śmiechu było.

 fot. Samolot linii KLM

Stereotyp takiego myślenia, uległ w ostatnich latach dość znacznej korekcie.
Przeprowadzony w ubiegłym roku, pierwszy rejsowy lot samolotem Boeing 737-800 ze 171 pasażerami na pokładzie z Amsterdamu do Paryża, w którym wykorzystano napęd mieszanką 50/50 paliwa lotniczego i biopaliwa (biokerosene - zużytego oleju spożywczego), to bardzo poważne przedsięwzięcie linii KLM. Wcześniej, w listopadzie 2009 r., Boeing 747, którego TYLKO jeden silnik zasilany był biopaliwami, ale może dlatego, że przewoził na pokładzie grupę 40 VIP-ów, wykonał blisko 2 godzinny lot pokazowy.
No i chyba najważniejsze osiągnięcie linii lotniczych KLM, sprzed kilku dni, przelot z Amsterdamu do Rio de Janeiro, na konferencję „Rio+20”. To już jest coś. Najdłuższy lot rejsowym samolotem. Ale przecież na taką konferencję nie wypadało inaczej przybyć. Prawda?

 fot. Delegacja na Rio+20

Oczywiście linie lotnicze KLM nie są jedyne, które stosują różne odmiany biopaliw w lotnictwie.
Virgin Atlantic i GE Aviation przeprowadziły lot samolotem Boeing B747 (Jumbo Jet) na biopliwie z oleju palmy brazylijskiej babassu i palmy kokosowej w lutym 2008 r.
Co było tym ciekawsze, że nie przeprowadzono żadnych modyfikacji w układzie silnika i systemie paliwowym.
Poniżej kilka kolejnych przykładów:
31.05.2008 Swift Enterprices rozpoczyna próby naziemne na nowym paliwie syntetycznym z biomasy dla silników tłokowych.
7.01.2009 Amerykański Continental wykonał lot 2 godzinny lot zasilając jeden z dwóch silników Boeing 737-800 mieszanką 50-50 paliwa JetA i paliwa z jatrofy i alg.
31.01.2009 Japoński Boening 747 –300 wykonał lot wokół portu lotniczego Haneda
z jednym silnikiem zasilanym paliwem syntetycznym z mieszanki lnianki (84 %) , jatrofy, (16 %) i alg (poniżej 1 %).

 fot. Uroczyste tankowanie.

 

Myliłby się ten, kto pomyślałby, że dopiero w XXI wieku rozpoczęto przygodę z biopaliwami w Lotnictwie. Błędne jest tez myślenie, że w Polsce nic się w tym temacie nie działo. Chociaż LOT ma dużo innych ważnych tematów, zwłaszcza w perspektywie prywatyzacji, to jednak Instytut Lotnictwa ma bogate doświadczenia, badawcze oczywiście.
Ale jeżeli kiedyś jakikolwiek polski samolot wzniesie się i szczęśliwie zląduje, mając za paliwo mieszankę
biopaliwową, to będzie to niewątpliwie zasługą Pana dr inż. Zbigniewa Pągowskiego. To jego prace, prowadzone od ponad 20 lat, przecierają biopaliwom szlak do stosowania w Polsce. Pan dr Pągowski jest bez wątpienia „Ojcem” biopaliw w lotnictwie polskim. Mimo, że dziecko dopiero w drodze, to prace Instytutu Lotnictwa, mogą rokować szczęśliwe rozwiązanie. Ale o tym i o wcześniejszych praktykach stosowania np. bioetanolu w lotnictwie,  w kolejnej notce. Po pierwszym meczu ćwierćfinałowym.

 fot. Cocking oil airway.
Kto dzisiaj  będzie „must go home”? Pewnie Czechy, mimo, że bardzo ich lubię. A czy na biopaliwach odlecą? Na pewno nie.

Chociaż czeska „Cessna” jest bardzo oddaną i wdzięczną modelką dla biopaliw.
Ale o niej i innych awionetkach, oraz o „pasjonatach” paliw lotniczych z bioetanolem, napiszę przed jutrzejszym meczem.

 

Komentarze (1)
Koko,koko ... i po ... uldze akcyzowej.
 Oceń wpis
   

Tak, w maju minął rok, od kiedy zlikwidowano stosowanie ulgi w podatku akcyzowym z tytułu dodatku bioestrów i bioetanolu do oleju napędowego i benzyny.
Po dwudziestu latach stosowania biokomponentów w paliwach, okazało się, że budżet już nie musi dotować  ekologicznego paliwa. Ile krzyku było, ile gniewu, próśb i wszelakich działań na przestrzeni tych lat, aby jeszcze kolejny raz, najlepiej na dłużej, ale błagamy dajcie „naftowcom” jeszcze po 100, najlepiej 200 zł od tony paliwa z biokomponentami. Proszono to tu, to tam, a nawet z „wykorzystaniem” posłów, posłanek i co tam kto z producentów miał lub kogo znał.
Wyszukałem pewien rodzyneczek wśród wielu interpelacji poselskich i senatorskich. Bo jako lobbysta biopaliw, spotykałem się i rozmawiałem z wieloma parlamentarzystami. Wybrałem panią poseł Renatę Szynalską.
Może dlatego, że zaczynała pierwszą z trzech swoich kadencji w sejmie właśnie w roku, w którym rozpoczęto stosowanie ulgi dla benzyn z bioetanolem. Może dlatego, że zainteresowałem się późniejszą historią pani poseł, i tak troszkę złośliwie skojarzyłem z biopaliwami, zwłaszcza z ich fermentacyjną odmianą. Może dlatego, że pani poseł wiedziała, że dalej już „posłować” nie można, a pan Lato ciągle nie wie, że „prezesować” czas skończyć. Zanim to państwo ocenicie, proszę zapoznać się z treścią interpelacji „autorstwa” pani poseł.

„Interpelacja w sprawie utrzymania ulgi w podatku akcyzowym dla producentów benzyny alkoholizowanej w Polsce                                                                                                
Szanowny Panie Ministrze! Polska, wzorując się na doświadczeniach kilku państw Unii Europejskiej, w 1993 r. wprowadziła ulgę w podatku akcyzowym dla producentów benzyny z dodatkiem alkoholu, co dało początek produkcji benzyny alkoholizowanej, uważanej powszechnie za paliwo ekologiczne. Wysokość tej ulgi w 2000 r. określił w rozporządzeniu minister finansów.
Obecnie w tym roku ze względu na trudną sytuację finansową budżetu państwa resort finansów przewiduje ograniczenie tej ulgi. 12 listopada br. Krajowe Porozumienie Producentów Bioetanolu skierowało do ministra finansów pismo w tej sprawie.
W związku z powyższą kwestią mam pytania do pana ministra:
1. Czy pan minister zgadza się z opinią producentów bioetanolu, iż wycofanie ww. ulgi nie tylko doprowadzi do zamknięcia ok. 200 gorzelni, masowych zwolnień ich pracowników oraz strat wśród rolników dostarczających surowców do nich, ale także samych producentów bioetanolu, którzy wydali w ubiegłych latach wiele środków pieniężnych na niezbędne inwestycje?
2. Czy pan minister nie uważa, iż utrzymanie ulgi w podatku akcyzowym dla producentów bioetanolu przez najbliższe lata jest nie tylko szansą dla polskiego rolnictwa w celu zwiększenia możliwości jej produkcji, ale też przynosi wymierną korzyść środowisku naturalnemu poprzez obniżenie zawartości w benzynie tlenku węgla o ok. 20% i węglowodorów aromatycznych, w tym benzenu?
3. Czy pan minister i rząd RP podejmą niezbędne działania w celu utrzymania i przedłużenia okresu ww. ulgi o najbliższe kilka lat?
Z poważaniem
Poseł Renata Szynalska
Kalisz, dnia 3 stycznia 2002 r.”


Prawda, że ciekawe to były czasy.
Że co ? Że 10 lat minęło.
A rzeczywiście, ale ten czas leci.
Jeszcze niedawno było „Koko koko EURO spoko” , a już rozkręcają się rozmowy o przyczynach, skutkach, konsekwencjach, w polskiej piłce nożnej.
O sytuacji i konsekwencjach zniesienia ulgi podatkowej z tytułu dodatku biokomponentów, nikt już nie mówi. I słusznie, przecież minął rok.

Zresztą dawno temu pisałem, że : Narodowy Cel Wskaźnikowy a nie zwolnienia akcyzowe.
 

Komentarze (0)
Koko, koko … biopaliwa spoko (cz.2)
 Oceń wpis
   

Czy dzisiaj czas na biopaliwa ?

Na pewno nie, szanowni państwo.

Więc nie będzie ani jednego słowa o nich. 

Klimat piłkarskiej imprezy, której organizacja cieszy niezmiernie zwłaszcza, kiedy pochwały płyną z wielu stroni, każe odłożyć pozostałe tematy.

Jesteśmy po pierwszej serii spotkań w naszej grupie, wiemy kto i co potrafi. 

A ponieważ zakazana jest reklama niektórych produktów, dlatego nie powiem komu zawdzięczamy remisowy wynik w meczu z Grecją.

Przed nami kolejny mecz, tym razem z Rosją. Biorąc pod uwagę to, w jakim pięknym stylu rozgromili Czechów, myślę sobie , że tylko CUD nas może uratować.

Dlatego poniższa wersja piosenki "Koko, koko EURO spoko" wydaje się być jedynie słuszną.

Koko, koko ... przed meczem z Rosją.     

 

Komentarze (0)
Koko, koko … biopaliwa spoko (cz.1)
 Oceń wpis
   

 Euro 2012 to pewnie wystarczający powód , aby wznowić działalność na blogu biopaliwowym.

Po pierwsze dlatego, że ostatnia notka została napisana dokładnie cztery lata temu, w czasie trwania europejskich mistrzostw piłki nożnej w Austrii i Szwajcarii, więc tym bardziej jest to logiczne, kiedy za kilka godzin rozpoczną się rozgrywki w Polsce i na Ukrainie.

Po drugie, wesoła piosenka „Koko Euro spoko” dużo lepiej oddaje obecny stan na polskim rynku bio, niż „Polacy, nic się nie stało”

Co się wydarzyło w ciągu tych czterech lat? Zdecydowanie dużo, proszę państwa.

Z mojego podwórka też. Przedsiebiorstwo Akwawit, w różnych jego mutacjach, Akwawit-Brasco, Brasco, Akwawit-Polmos… ustąpił pola nie tylko graczom europejskim, jak chociażby ADM, ale przegrał wewnętrzną konkurencję zarówno ze „starym” i mniejszym rywalem, jakim było przedsiębiorstwo pana Wawrzyniaka, jak również nowym graczem na rynku czyli  panem Komorowskim.

Dość krótki epizod z Instytutem Paliw i Energii Odnawialnej, nie był udany. Poza nie najlepszym czasem „transformacji” Instytutu, zdobyłem doświadczenie ( niekoniecznie pozytywne), tak nazwę – personalne. Było minęło.

A na polskim rynku biokomponentów i biopaliw? Zmian bez liku. Każde z minionych czterech lat przynosiło mniejszą lub większą niespodziankę.

I nie tylko w obszarze legislacyjnym, bo do takich niespodzianek – „był czas przywyknąć”, ale również personalnych zmian, transferów, i to nawet tych najmniej spodziewanych. Temat ciekawy i wymaga przyjrzenia się i wypowiedzenia w formie osobnej notki.

Jeżeli chodzi o legislacyjne nowości,  to pierwsze miejsce należy się bezspornie zamknięciu tematu ulg akcyzowych z tytułu dodatku biokomponentów. Coś, co przez wiele lat spędzało sen z powiek producentów bio, coś, co dla przemysłu naftowego było kartą przetargową, stało się z dnia na dzień nieistotne i to  mimo wysokiej i utrzymującej się ceny ropy naftowej ( powyżej 100 dolarów za baryłkę).

Kryzys ekonomiczny nieznacznie poranił rynek bio, przynajmniej w Polsce, w innych krajach, Hiszpania, Włochy poczynił dużo większe szkody,  natomiast Niemcy i Francja, zdaje się, że już najgorsze mają za sobą.

Ciekawostek kilka się pojawiło, Elstar-Oil zmienił właściciela, kto by przypuszczał, ale w 2009 roku Bioeton kupił niemiecki zakład w Kyritz.

Czy więc można ogłosić remis? Trochę to bardziej skomplikowane, postaram się omówić tę kwestię w kolejnej notce.

Akwawit, z którym pewnie sentymentalnie jestem najbardziej związany, zaczyna się z lekka podnosić i stawać na nogi. Niewątpliwie za sprawą nowego prezesa, pan Grzegorz Ślak trafił ze swoimi zdolnościami w dobry czas. Połączenie tego czasu ze zdolnościami menagerskimi dadzą pewnie pozytywny efekt. Tylko czy do tego trzeba … alg ? Może i trzeba, zobaczymy, poobserwujemy.

Legislacyjną drugą nowość minionych lat, przyniósł bezspornie bieżący rok.  Możliwość zmniejszenia wskaźnika NCW przy zastosowaniu „wybranych” biokomponentów, to tez materiał na osobną notkę. Cieszą się polscy wytwórcy, bo starczył tylko mały „chłyt marketingowy” i już temat przewijający się przez wiele lat, powodujący manifestacje przed  Orlenem w Płocku, wysyłanie petycji do rządu, jedną decyzją zniknął. Teraz „inni” niech się martwią, czy UE zakwestionuje takie rozwiązanie, czy nie zauważy ?

Pewnie coś kiedyś powie, jak w temacie – zrównoważonego rozwoju – w Polsce, ale przecież wytwórcy poradzili sobie już z tym, i to pomimo choć nie wbrew, ustaleniom rządowym, bo takowych nadal brak.

 „Dziś pewnie nic się już nie zdarzy” – w biosferze oczywiście, więc do 16-tej jakoś da się przetrwać, a potem  - koko,  koko –

 Jedno jest pewne, takiej atmosfery w Polsce jeszcze nie było, …. o biopaliwach myślę.

 

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Ankieta
Państwa zdanie na temat biopaliw
Obojętne - paliwo jak paliwo
Popieram - słuszna sprawa
Przeciw - zawracanie Wisły kijem
Nie mam zdania - za mało wiem o tym
O mnie
Sławomir Grining
Witam Państwa,
Najnowsze komentarze
2015-03-08 11:39
http://bluesol.pl:
Ankieta, czyli medialnie o biopaliwach cz. 2
Wielka sprawa, biopaliwa. tu wszystko zależy od tego ile energii wykorzystujemy przy produkcji[...]
2015-01-14 12:31
http://bluesol.pl:
Holendrzy odlecieli … na biopaliwach.
Bardzo ciekawe, choć na razie nic nie słychać o użyciu biopaliw dla samolotów. KLM to nie male[...]
2014-12-21 15:29
http://bluesol.pl:
Piłka leci hen wysoko, czyli biopaliwa w lotnictwie
Kwestia kluczowa jest to, czy zdołamy wyprzedzić w naszych odkryciach pro-ekologicznych[...]
2014-06-26 14:54
http://hotservice.pl:
Piłka leci hen wysoko, czyli biopaliwa w lotnictwie
niesamowite jest to, że dziś też mamy mecz Niemców, tylko tym razem z USA. A czas weryfikuje[...]
2014-01-06 19:25
najlepszeprezenty.com.pl:
Piłka leci hen wysoko, czyli biopaliwa w lotnictwie
pozdrowienia :)
2013-12-23 12:58
rtvagd.net:
„Zezowate Szczęście” ..... biopaliw
:)
2013-12-22 00:34
sw-elzbieta.com:
Ankieta, czyli medialnie o biopaliwach.
pozdrowienia :)
2013-11-26 16:34
annakalina:
„Zezowate Szczęście” ..... biopaliw
Biopaliwa jak dla mnie są zbyt nowoczesna dla takiego państwa jak Polska.
2013-10-30 15:11
http://ekotaniej.pl:
„Nie chce mi się z Tobą gadać”…
to prawda jeden z lepszych blogów w swojej kategorii
2013-10-18 13:22
group:
„Nie chce mi się z Tobą gadać”…
super blog
Archiwum
Rok 2012
Rok 2008
Rok 2007